...

Skąd brać legalne zdjęcia na stronę internetową?

  • Home
  • Blog
  • Skąd brać legalne zdjęcia na stronę internetową?

Dlaczego firmy używają zdjęć stockowych?

Zdjęcia stockowe to najtańsza opcja dla wielu firm. Są też najszybsze do znalezienia i pobrania.

Brak budżetu zazwyczaj motywuje firmy do korzystania ze zdjęć stockowych. Istnieją jednak inne powody, dla których firmy używają zdjęć stockowych. Jedną z nich jest na przykład szybkość, z jaką można je znaleźć i pobrać.

Jak znaleźć darmowe zdjęcia stockowe na potrzeby marketingowe?

Istnieje wiele sposobów na znalezienie bezpłatnych zdjęć stockowych do celów marketingowych. Ogólnie rzecz biorąc, będziesz chciał użyć wyszukiwarki, aby znaleźć obrazy stockowe ze słowem „bezpłatne” w nazwie.

Pomysły na to, jak uzyskać darmowe zdjęcia stockowe najlepszej jakości online

Istnieje wiele miejsc w Internecie, w których można znaleźć wysokiej jakości i darmowe zdjęcia stockowe. Możesz przeglądać witryny takie jak Unsplash, Pixabay i Pexels.

Jeśli chcesz pójść o krok dalej i mieć naprawdę niestandardowe zdjęcie dla swojej firmy, możesz użyć narzędzi takich jak Canva, aby stworzyć idealną grafikę dla swojej witryny.

Kilka słów o licencjach

All Rights Reserved – Wszystkie prawa zastrzeżone
Ta klauzula oznacza tylko jedno, nie wolno nam wykorzystać zdjęcia w żaden możliwy sposób (zabronione kopiowanie, rozpowszechnianie, modyfikacja i wszelkie inne formy wykorzystywania). Istnieje możliwość wykorzystania oznaczonych przez tą licencję treści tylko za zgodą twórcy która zazwyczaj jest pisemna.

Creative Commons – Pewne prawa zastrzeżone
To zbiór zestawu wzorców umów licencyjnych, na podstawie których twórca udostępnia, pod określonymi warunkami, swoje zdjęcia lub inne materiały objęte prawami autorskimi. Tu już nie obowiązuje zasada „wszystkie prawa zastrzeżone” tylko „pewne prawa zastrzeżone”. Licencje te są tworzone i utrzymywane przez organizację Creative Commons.

CC BY PL – dozwolone jest kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikowanie utworu także w użytku komercyjnym. Konieczne jest oznaczenie autora utworu.
CC BY NC – dozwolone jest kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikowanie utworu tylko w użytku prywatnym. Konieczne jest oznaczenie autora utworu.
CC BY ND – dozwolone jest kopiowanie i rozpowszechnianie utworu także w użytku komercyjnym. Nie można rozpowszechniać zmodyfikowanego utworu.
CC BY NC ND – dozwolone jest kopiowanie i rozpowszechnianie utworu tylko do użytku prywatnego. Nie można ograniczać innych osób w ramach korzystania z treści oznaczonej licencją CC BY NC ND. Nie można rozpowszechniać zmodyfikowanych wersji utworu.
Public domain (CC0) – zdjęcia oznaczone licencją CC0 nie są ograniczone niczym odnośnie prawa autorskiego. To właśnie one są najczęściej wykorzystywane na portalach oferujących darmowe zdjęcia, grafiki, muzykę czy filmy. Utwory te mogą być powielane, modyfikowane czy rozpowszechniane zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych.
Banki zdjęć z których możesz korzystać bez obaw o prawa autorskie:

Najlepsze miejsca, w których można znaleźć darmowe zdjęcia

1.Pixbay

Internetowy bank zdjęć i filmów stockowych. Posiada bazę obrazów na własnej, zmodyfikowanej wersji licencji Creative Commons Zero w wielkości około 2,3 miliona obrazów. Jest uznawany za największy na świecie darmowy bank zdjęć. Pixabay umożliwia rejestrację oraz publikację własnych zdjęć w serwisie.
Link: https://pixabay.com/pl/

2.Unsplash

Piękne, darmowe obrazy i zdjęcia, które możesz pobrać i wykorzystać w dowolnym projekcie. Lepsze niż jakiekolwiek zdjęcia royalty free lub zdjęcia stockowe.
Link: https://unsplash.com/

3.Pexels

Darmowe zdjęcia i filmy stockowe, których możesz używać wszędzie. Przeglądaj miliony obrazów bez tantiem w wysokiej jakości i obrazów wolnych od praw autorskich.
Link: https://www.pexels.com/

4.PicJumbo

PicJumbo to bezpłatna strona ze zdjęciami stock stworzona przez projektanta i fotografa Viktora Hanacka w 2013 roku.
Link: https://picjumbo.com/

5.Startupstockphotos

Startup Stock Photos to darmowe zdjęcia stockowe dla startupów, biur i technologii, gotowe do następnego projektu.
Link: https://startupstockphotos.com/

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.